Motocykly ke svému provozu potřebují silný akumulátor. Ačkoliv jsou všechny vozidla vybavena alternátorem, který dobíjí baterie za provozu, je příležitostně vhodné dobít akumulátor přes klasickou nabíječku. Pokud si nejste jistí, zda nabíjíte akumulátor správně, máme pro Vás stručný návod jak postupovat. Podíváme se na základy dobíjení akumulátorů, abyste dokázali provádět tuto údržbu sami a správně.
Potřebují nabíjení všechny akumulátory?
Ne každá baterie vyžaduje dobíjení nabíječkou. Pokud jezdíte na motocyklu často, a děláte dlouhé výlety, s největší pravděpodobností nebudete muset akumulátor sami vůbec nabíjet, dokud nedojdete až na konec životnosti své baterie. Bude Vám zřejmě stačit běžná údržba, jako je kontrola a doplňování hladiny v akumulátoru.
Jak zjistíme, že je potřeba dobít akumulátor?
Pokud jezdíte dlouhé trasy, bude se Vaše baterie dobíjet sama. Nutnost dobití poznáte, až když začne mít motocykl potíže při studených startech.
Po dlouhém odstavení motocyklu bude pravděpodobně vhodné znovu baterii nabít. Motocyklové baterie pomalu ztrácejí svůj výkon, pokud nejsou v provozu.
Jak správně nabíjet akumulátor?
Základní kroky, které musíte provést:
1) Bezpečnost při práci
Baterie může být nebezpečná, pokud nebudete pracovat opatrně. Hrozí riziko potřísnění kyselinou, a je zde také možnost vzniku zkratu. Obě tyto rizika mohou být pro vás nebezpečná. Připravte se a pracujte ve správném oblečení, včetně rukavic, dlouhých rukávů a ochranných brýlí.
Pracujte s akumulátorem v otevřených nebo dobře větraných prostorech, bez nebezpečí vzniku požáru. Po dobu nabíjení akumulátorů se mohou uvolňovat hořlavé výpary – dávejte tedy pozor na cigárka a eliminujte vznik jisker (např. při broušení)
2) Vyjměte baterii z motocyklu
Pokud jste dobře oblečeni a vybaveni, můžete vyjmout baterii z motocyklu. Nepracujte s horkým akumulátorem, nechte jej vychladnout. Po vyjmutí baterii očistěte, zabráníte tak vniknutí nečistot dovnitř akumulátoru.
3) Doplňte kapalinu
Pokud pracujete s úplně novou baterií, budete ji muset naplnit roztokem kyseliny. Na těle baterie jsou rysky, které Vám signalizují správnou výšku hladiny. Starší baterie doplňujte pouze destilovanou vodou. Správná hladina značně ovlivňuje životnost baterie, nepodceňujte tento krok! Před nabíjením nedotahujte víčka plnících otvorů, nechte prostor pro odvádění výparů.
4) Připojte nabíječku
Pokud máte správnou hladinu v akumulátoru, můžeme připojit nabíječku. Začneme připojením svorek na póly akumulátoru. Pohlídejte si správnou polaritu! Obvykle červená svorka = plus pól, černá svorka = mínus pól. Nezaměňte to! Většina nabíječek už umí tuto chybu rozpoznat a sama se vypne, ale u starších nabíječek hrozí riziko zkratu.
Nyní zapojte vidlici nabíječky do sítě a nabíjení začíná.
5) Dochlazení a zpětná montáž
Jakmile baterie dosáhne plného nabítí, odpojte nabíječku a nechte baterii vychladnout. Nepracujte s baterií, dokud je teplá! Dotáhněte víčka plnících otvorů. Nainstalujte akumulátor zpět do motocyklu a můžete jej používat jako obvykle.
TIP za závěr
Pokud chcete prodloužit životnost akumulátoru, můžete si koupit inteligentní nabíječku, která sama hlídá aktuální stav baterie a automaticky spouští cykly pomalého dobíjení. Baterie, která je neustále udržována v plném nabití má delší životnost.